Zjawisko autyzmu
W literaturze medycznej jest wiele teorii tłumaczących zjawisko autyzmu. Celowo nie piszę „choroby autyzmu”. W jak największym skrócie przedstawię swój, bardzo subiektywny, punkt widzenia tegoż zjawiska. Przedstawię swoje opinie na wiele tematów związanych z autyzmem.
Na samym początku stwierdzam, iż skutki autyzmu należy niwelować wielopłaszczyznowo. Jednym z najważniejszych poziomów, który musimy zmienić to nasza własna mentalność społeczna. Uważam, że należny kształtować świadomość naszego społeczeństwa, aby teraz i w przyszłości każdy z nas potrafił się właściwie "znaleźć" w sytuacji kontaktu ze zjawiskiem autyzmu. Zarówno wtedy, kiedy autyzm pojawi się w jego rodzinie, jak i wtedy, gdy będzie miał styczność z autyzmem sporadycznie. Statystki medyczne wskazują, iż już w niedalekiej przyszłości każdy z nas będzie miał wpływ na jakość życia ludzi z autyzmem. Wierzę, że mamy w sobie odpowiednią ilość empatii...
Główna rolą NZOZ Biomol-Med jest selektywny dobór diety i suplementów, aby wesprzeć najbardziej osłabione ogniwa przemian biochemicznych chorego organizmu. Opiszę poniżej jakie ze strony NZOZ Biomol-Med podejmujemy działania w celu niwelowania skutków autyzmu. Zakres tematów, które muszę przedstawić jest szeroki. Dlatego tekst ten będzie miał wiele części.
Testosteron
Wiadomym jest, że problem zaczyna się rozwijać już w życiu płodowym, w trzecim miesiącu ciąży, kiedy pojawiają się pierwsze cząsteczki testosteronu w organizmie płodu. Hormon ten ma duży wpływ na jakość konstrukcji mózgu. Z czasem w mózgu dziecka będzie „dominować” istota biała, kształtując strukturę mózgu „super-samca”.
Mutacje genowe
Ponieważ, są prowadzone badania nad poszukiwaniem mutacji genowych odpowiedzialnych za autyzm, można domniemywać, iż takowe zostaną odnalezione. Dziś wiemy, że jest mutacja, której skutkiem u dzieci z autyzmem jest „duża” głowa i większy rozstaw oczu. Wspomniana mutacja dotyczy zaledwie 0,5% wszystkich przypadków. Należy dodać, iż zjawisko „większej głowy” u dzieci autystycznych w większości przypadków jest spowodowane stanem zapalnym w mózgu.
Myślę, że z czasem opisanych mutacji generujących autyzm będzie coraz więcej. Łatwo się domyślić, jak bardzo będą popularne w przyszłości genetyczne badania prenatalne.
Metylowanie
W literaturze można znaleźć doniesienia o mutacjach genowych mających wpływ na reakcje metylowania. Prawdopodobnie mutacje te dotyczą 100% przypadków autyzmu. Wydajność reakcji metylowania decyduje o efektywności szlaku przemian tryptofanu (z którego w mózgu tworzą się serotonina; hormon szczęścia) i tyrozyny (z której powstają katecholaminy, m.in. dopamina; hormon przyjemności, nagrody, wytrwałości, neuroprzekaźnik wyzwalający chęć podjęcia aktywności w celu osiągnięcia obranego celu i poszukiwania nowych wrażeń).
Serotonina i dopamina
Indywidualne różnice w biosyntezie i neurotransmisji serotoniny i dopaminy odpowiadają za stabilność cech osobowości. Zmiany w przemianach tych neuroprzekaźników prowadzą do zachowań patologicznych i zaburzeń psychicznych.
Zbyt mała ilość dopaminy może osłabić zdolność do skoncentrowania uwagi, zwiększyć impulsywność, powodować brak wytrwałości w działaniu, wywołać podatność na stany depresyjne. Z kolei zbyt mała ilość serotoniny może zaburzyć stabilność nastroju, zwiększyć podatność na impulsywność i agresję.
Metylowanie fosfolipidów
Dopamina wpływa również na reakcje metylowania fosfolipidów w błonach komórkowych. Dzięki metylowanym fosfolipidom błony komórkowe mają sprawne mechanizmy transportu, czyli komórki są dobrze oczyszczane i odżywiane.
Procesy metylowania fosfolipidów błon komórkowych są szczególnie ważne dla limfocytów. Dzięki nim limfocyty mogą się właściwie ze sobą komunikować, co harmonizuje pracę układu immunologicznego. W przypadku braku reakcji metylowania może zwiększyć się ilość wydzielanych cytokin (IL-6 i TNF-α) co nasili procesy zapalne, które dodatkowo osłabią procesy metylacji. Powstaje zaklęty krąg...
Otoczka mielinowa
Metylacja jest konieczna do tworzenia mielinowej otoczki wokół zwojów nerwowych, mającej chronić neurony i przyspieszać neuro-transmisję. Bez odpowiedniej osłony mielinowej neurony nie są chronione przed jonami metali ciężkich i przed zakażeniami wirusowymi.
"Drzewo neuronowe"
Mózg do 3-4 roku życia buduje swoją wewnętrzną strukturę. Zmniejszona mielinizacja neuronów prowadzi do braku kontroli nad rozbudową "drzewa neuronowego" w mózgu. Proces "przycinania neuronów" jest niewłaściwy. Wytwarzane są nadmierne ilości zwojów nerwowych. Nie będą one nigdy wykorzystywane w pracy mózgu. W takiej sytuacji dochodzi do zmniejszenia zagęszczenia synaps i niewłaściwych połączeń pomiędzy neuronami.
Jeżeli opisane procesy zachodzą w życiu płodowym lub w pierwszych miesiącach życia mają decydujący wpływ na rozwój mózgu. Niestety prowadzą do upośledzenia funkcji mózgu.
Ekspresja genowa
Metylowanie łańcucha DNA jest główna reakcją wpływającą bezpośrednio na ekspresje genową, czyli na to jakie geny będą wykorzystywane w budowaniu nowych komórek człowieka. Natura zawsze daje nam szansę na lepszą przyszłość, między innymi poprzez właściwe wykorzystanie potencjału reakcji metylowania. Dzięki nim możemy mieć wpływ na niwelowanie złego wpływu na organizm toksycznych metali i innych szkodliwych czynników żywieniowych i środowiskowych. Nasz układ immunologiczny można harmonijnie zbudować i właściwie kształtować przez całe życie.
Witamina B12 i kwas foliowy
Dostępnych wiele sposobów wspomagających mechanizmy metylacji. Najchętniej zalecam te ogólnie dostępne i przez to najtańsze. Są to witamina B12 i kwas foliowy. Dla zwiększenia efektywności suplementacji można znaleźć modyfikacje tych związków biochemicznych, czyli witaminę MB12 (w rożnych formach) i 5MTHF (kwas lewomefoliowy). Należny zwrócić uwagę na fakt, iż witamina B12 znajduje się przede wszystkim w mięsie, a kwas foliowy, jak sama nazwa wskazuje w liściach roślin.
Dobrym i naturalnym źródłem grup metylowych jest metionina. Możemy ją suplementować, szczególnie w formie SAMe (S-Adenosyl-metionina) lub wspomagać procesy jest tworzenia w organizmie przez spożywanie TMG (trimetylglicyny) i fosfatydylseryny.
Nutragenomika
Autyzm jak soczewka skupia w sobie wszystkie problemy związane z prawidłowym rozwojem dzieci. Moim zdaniem genetycznie problem jest związany z aktualnym pokoleniem potencjalnych młodych rodziców. Wiadomym jest, iż na nasze organizmy oddziaływają niezliczone ilości związków chemicznych, które dla organizmu człowieka były do tej pory obce. Nigdy w historii ludzkości nie było tak gwałtownej rewolucji żywieniowej. Konserwanty, barwniki, ulepszacze, żywność genetycznie modyfikowana, detergenty, środki ochrony roślin, środowiskowe i żywieniowe czynniki toksyczne – to tylko niektóre z zagrożeń czyhających na jakość materiału genetycznego młodych ludzi, potencjalnych rodziców.
Dziś dynamicznie rozwija się nutragenomika, nauka badająca wpływ żywienia na ekspresję genową. Mówiąc prostym językiem, jest to nauka badająca wpływ jakości żywienia na aktywowanie lub nie, różnych genów, które mamy w swoim kodzie genetycznym (w poszczególnych rodzajach komórek organizmu nie wszystkie są aktywne). Uważam, że ta dziedzina wiedzy w przyszłości przyczyni się do wyjaśnienia zjawiska autyzmu.
O potrzebach żywieniowych kobiet w ciąży i o jakości materiału genetycznego przyszłych ojców pisałem już wcześniej. Polecam http://www.puczkowski.com/dzieci-miec-problemy-mezczyzn i http://www.puczkowski.com/dzieci-miec-planowanie-ciazy
Środowisko życia dziecka
Dziecko przychodząc na świat powinno spotkać jak najbardziej przyjazne dla niego środowisko chemiczne, fizyczne i biologiczne. Czynniki chemiczne, które mają wpływ na dziecko od pierwszego dnia życia to m.in. detergenty, w których prane są pierwsze ubranka dla dzieci. Wśród czynników sklasyfikowanych przez badaczy amerykańskich jako czynnik sprzyjający pojawieniu się autyzmu są zasadowe detergenty i wybielacze. Nigdy człowiek nie żył w tak zanieczyszczonym fizycznie środowisku. Ilość fal elektromagnetycznych jest ogromna (od kabli z prądem, telefonii komórkowej itd…).
Mikroflora
Noworodek od pierwszych dni życia „zbiera” na swoim organizmie i w swoim układzie pokarmowym bakterie, grzyby i wirusy, które znajdują się w środowisku rodzinnym. Im większa rodzina i najlepiej wielopokoleniowa, tym w środowisku rodzinnych są „lepsze” bakterie. Lekarze położnicy zalecają poród naturalny, aby dziecko podczas porodu, otrzymało pierwszą dawkę bakterii kwasu mlekowego, które znajdują się z narządach rodnych rodzącej mamy. Pierwsze bakterie które trafiają do układu pokarmowego dziecka pochodzą ze skóry sutka karmiącej mamy. Bakterie te dzięki adhezynom osiedlają się trwale w jelitach dziecka. Adhezyny bakteryjne to białka, dzięki którym bakterie przyczepiają do powierzchni jelit.
Po połączeniu się bakterii z właściwym im receptorem na powierzchni komórki jelita rozpoczyna się transkrypcja określonych genów bakterii i bakterie jelitowe rozmnażają się, kolonizując środowisko jelit. Tworzy się nowy narząd ludzkiego organizmu - mikroflora jelitowa (ta nazwa nie jest właściwa, niektórzy mówią mikrobiota lub mikrobiom). Dorosły człowiek ma około 2 kg przeróżnych bakterii w jelitach. Każdego dnia z kałem wydalamy około 0,2 – 0,3 kg bakterii, które się codziennie namnażają, odtwarzając należna pulę bakteryjną. Każdy człowiek ma swój własny niepowtarzalny skład flory bakteryjnej. Skład ten jest niepowtarzalny, bardziej specyficzny od linii papilarnych naszych palców.
Mikroflora jelitowa pełni wiele funkcji, ale na samym początku jej tworzenia, przede wszystkim blokuje receptory na komórkach naszych jelit przed łączeniem się z adhezynami drobnoustrojów patogennych.
autor zdjęcia Paweł Uchorczak
https://szkolakrajobrazu.pl/pawel-uchorczak
Cdn.